תנועת בני המושבים

תנועת בני המושבים הינה תנועת הנוער הגדולה ביותר במרחב הכפרי, הפועלת בפרישה ארצית מהגולן ועד הערבה. תנועת בני המושבים שייכת לתנועת המושבים הממצבת עצמה כ"בית של כל מושב וכפר בישראל".

בתנועת הנוער פעילות כ- 25 מועצות אזוריות, כ- 400 ישובים (מושבים, קיבוצים וישובים קהילתיים) וכ- 30,000 חניכים!

בחוף אשקלון פעולת תנועת בני המושבים למעלה ל 30 שנה ב 10 ישובים, בניהם ניר-ישראל ובו כ 100 חניכים.

רמת הפעילות:

  • היישוב – במסגרתו מתקיימת הפעילות השבועית לפי השכבות השונות החל מכיתה ד', בניר ישראל מכונה המקום "מועדון נוער"
  • המועצה האזורית – בתנועת בני המושבים מושם דגש גדול על המועצה האזורית אליה משתייך החניך (אצלנו חוף אשקלון!), בה מתרחשים אירועי השיא כמו: טיולים, חגי מעלות, כנסי ט', מחנה פסח ועוד רבים… כמו גם ההכנה לקורסי ההדרכה. במסגרת קבוצה מועצתית יוצאים החניכים גם לחלק מהמפעלי התנועה הארציים.
  • המחוז – הארץ חולקה ל-3 מחוזות: צפון (מרמת הגולן עד הגלבוע ועמק יזרעאל), מרכז (ממנשה עד גזר) ודרום (ממטה יהודה עד הערבה התיכונה) שאנחנו חלק ממנו. במסגרת המחוז יש טיולים לשכבות הבניינים, סמינרים לצוותי הדרכה ועוד…
  • הרמה הארצית – ברמה הארצית מתקיימים קורסי ההדרכה: מד"צים (מדריך צעיר), מד"מים (מדריך מתקדם) ומש"צים (מנחה שיכבה צעירה). ברמה הארצית מתקיימים גם טיולים ומפעלים נוספים המיועדים לשכבה הבוגרת (ט'-יב') כמו: "המפעל לזכרו של יוסי יפה", טיול חנוכה, כנס ניצנה, כנסי י"ב, כנס י'-יא' טיולי חוג ועוד…

"גרעין עודד" – שנת השירות של תנועת בני המושבים

נקרא כך על שם עודד שחר בן קיבוץ ניר-עם אשר נהרג ב-10 ביולי 1967 בהיותו בן 18 כשעלה על מוקש עם הטרקטור בעת עבודה בשדות במקום אחיו שגוייס למלחמת ששת הימים. באותה שנה נוסד גרעין שנת שירות של בני קיבוצים שהלך לעבוד בירושלים. בגרעין היה גם בן כיתה של עודד שביקש להנציח את חברו וקרא לגרעין על שמו. מאותה העת החל גרעין עודד לעבוד בשכונות מצוקה ועיירות פיתוח. עד לשנת 1977 שבה תנועת בני המושבים החליטה להקים גרעין דומה של בני מושבים שיעבדו למען מושבי התנועה במועצות האזוריות, ובזאת הוקם גרעין עודד במועצה אזורית לכיש וכשנה אחרי הוקם גרעין עודד בחוף אשקלון.

כיום גרעין עודד מונה כ-140 מתנדבי שנת שירות המחולקים ל20 גרעינים ברחבי הארץ, כל גרעין עובד תחת מועצה אזורית שהיא לא המועצה שהוא גדל בה או מועצה שכנה לה. כל גרעינר עובד ביישוב אחד עד שניים, בהם הוא אחראי על פעילות תנועת הנוער ושותף לפעילות הנוער והקהילה בכלל.

בחוף אשקלון השנה יש 8 גרעינרים הגרים בבת הדר, הגרעינרית של ניר-ישראל היא אור וינטר.

*תנועת בני המושבים היא תנועה קהילתית המתאימה את עצמה לצרכי הקהילה בישוב לכן כל ילד מכתה ד' ועד כתה יב' גם אם הוא לא בא לפעולה הוא נחשב לחניך ויכול לצאת לטיולים ומחנות.

למידע נוסף:

אתר תנועת בני המושבים – http://www.bmoshavim.org.il

רועי סבן רכזת בני המושבים בחוף אשקלון – 052-8541346