משפחת פודור
יהודה פודור
יהודה פודור נולד בשנת 1927 בעיירה קרצג בהונגריה. הוא היה בן יחיד לאב שעבד במסחר ואם שהייתה עקרת בית. הקהילה היהודית בעיירה בה גדל מנתה 600 נפשות והמרחב העירוני הנוצרי לא היה פתוח לקלוט נוער יהודי. לפני המלחמה, בתקופה בה אנטישמיות פרחה, הייתה חבורת הנערים היהודים ובהם גם יהודה, נפגשת במועדון נוער במרכז הקהילה היהודית ומשחקת משחקי חברה: כדורגל, טניס שולחן ועוד.

במאי 1944 בהיותו בן 17 נכנסה משפחתו של יהודה לגטו בעיירה ומשם למחנה ריכוז אזורי. ביוני 1944 העבירו את המשפחה ברכבת מסע לאוסטריה למחנה שטרסהוף. במחנה עבד יהודה בעבודות חקלאיות בעיקר ברפת. המחנה היה מרחק 20 ק"מ מבית חולים בו עבד סבא של יהודה (כיוון שהיה רופא), מנהל החווה הצ'כי בה עבד סידר ליהודה ואימו ביקור בבית החולים – המפגש היה מרגש. מנהל החווה הצכ'י פעל למען הצלת הפועלים שלו (יהודים ואוקראינים) במהלך נסיגת הגרמנים הסתיר מנהל החווה את יהודה והפועלים במרתף יין.

ב 1945 בתום המלחמה חזר יהודה להונגריה, התאחד עם הוריו, סיים את התיכון, נרשם לאוניברסיטה ופגש לראשונה את תנועת הנוער הציוני ואת אשתו הראשונה שושנה. בעקבות תנועת הנוער החליט לעלות ארצה והגיע לישראל בשנת 1948 הישר למלחמת השחרור.

במשך עשור חיו יהודה ושושנה בצפון הארץ במושב שאר – יישוב ולאחר מכן הגיעו ביחד עם ילדיהם: מני וגבי לניר ישראל. בהתחלה הגיע יהודה כדי לעבוד כמזכיר היישוב וב 1964 התקבל כחבר משק.

כיום מתגורר ביישוב דור רביעי –  נצר למשפחת פודור.

לזכר קורבנות משפחת פודור – יהי זכרם ברוך!

ז'וז'י ויינטרניץ
ז'וז'י לבית משפחת ויינטרניץ נולדה בשנת 1940 בעיירה סורבוש בהונגריה. משפחתה מנתה 4 נפשות: זוג הורים ושתי בנות. אביה היה חקלאי ואימה הייתה עקרת בית.

במהלך המלחמה נגזרה על חלק מיהודי הונגריה הגזרה הקשה: "שירות עבודה". לאחר שנשללו זכויות היהודים בחוק הם גויסו ל"גדודי עבודה" שלמעשה היו יחידות לעבודות כפייה בתנאים קשים ביותר, בחזיתות השונות בהן נלחם הצבא ההונגרי. שם מצא את מותו אב המשפחה. בשנת 1944 נלקחו הבנות יחד עם האם למחנה הריכוז שטרסהוף – מחנה ריכוז ליד וינה ולאחר כמעט שנה נלקחו למחנה טרזינשטט.

במאי 1954 שוחרר מחנה טריזנשטט על ידי הרוסים והמשפחה חזרה להונגריה.

בשנת 1946 כשהייתה ז'וז'י בת 6 עלתה לארץ יחד עם עליית הנוער, המשפחה התמקמה בצפון הארץ.

בשנת 1984 – הגיעה ז'וז'י ליישוב ונישאה ליהודה פודור.

לזכר קרבנות משפחת ויינטרניץ – יהי זכרם ברוך!