משפחת קליין
יצחק קליין ז"ל
יצחק (ינצי) קליין נולד בשנת 1927 בהונגריה. אביו היה נשוי פעמיים ולכן היו לו 16 אחים. יצחק עבד למחייתו כסנדלר ובתקופת המלחמה נאלץ לייצר נעליים לגרמנים. בתקופה שקדמה למלחמה נהגה המשפחה לבקר את סבתו של יצחק אשר התגוררה בכפר קטן בו כרמים, בכל קיץ הם נהגו לשהות אצלה ולעזור לה בכרמים.כשהגיעה המלחמה לעיירה של משפחת קליין, ניסה יצחק לשכנע את משפחתו לברוח, לפני שייקרה אסון, משפחתו סירבה והעדיפה להישאר בעיירה. יצחק ברח ליער והפך לפרטיזן, באחד הימים בהיותו ביער ראה נאצי אונס ילדה, הוא הצליח להרוג אותו ולקח ממנו את המדים והזהות ובמשך כשנה הסתובב במדי נאצי עד תום המלחמה וכך ניצל. משפחתו המורחבת של יצחק נספתה באושוויץ והוא נאלץ לברוח מהכפר שלו בתום המלחמה כיוון שהיה מבוקש בגין רצח. מיד לאחר מכן הכיר את רחל ויחד הם עלו לארץ.

לפני כשבע שנים (ב 2003), פנינה, כלתו של יצחק, ביקרה במוזיאון השואה בוושינגטון, וברשימת השורדים הצליחה לאתר את אחד מאחיו של יצחק אשר שרד את השואה וגר מאז בארה"ב.

כיום מתגורר במושב דור שלישי  – נצר למשפחת קליין.

לזכר קורבנות משפחת קליין – יהיה זכרם ברוך!

רחל קורן ז"ל
רחל לבית משפחת קורן נולדה בשנת 1923 בגבול הונגריה רומניה. אביה היה נכה ממלחמת העולם הראשונה ואימה הייתה עקרת בית.כשהייתה בת 17 נכנסה המשפחה לגטו. בעקבות נכותו של האב המשפחה הורשתה לצאת ולהיכנס לגטו. רחל נישאה בגיל צעיר וילדה תינוקת בשם לאה, היא נעזרה בהוריה רבות והייתה עוברת בין הבית שלה לבין בית הוריה. בעקבות אישור הכניסה והיציאה שהיה למשפחה, יצאה יום אחד רחל יחד עם בתה התינוקת מן הגטו, כאשר חזרו ראתה כי בעלה מסמן לה מרחוק לא להיכנס חזרה לגטו. הייתה זו הפעם האחרונה שראתה אותו, הנאצים לקחו משם יהודים ובעלה היה אחד מהם.

משפחתה של רחל ניצלה מן התופת. כשנגמרה המלחמה הכירה רחל את יצחק קליין, הם נישאו ועלו לארץ בשנת 1948 למעלות תרשיחא. אחרי שנה עברו לקיבוץ גברעם שם נולד בנם אשר. בשנת 1951 הם הגיעו למושב. לרחל ויעקב הייתה בת נוספת בשם אילנה שנפטרה בגיל שנה מפוליו.

כיום מתגורר במושב דור שלישי – נצר למשפחת קורן.

לזכר קורבנות משפחת קורן – יהיה זכרם ברוך!