משפחת קרני

אלישבע שוורץ
אלישבע לבית משפחת שוורץ נולדה ברומניה למשפחה בת שמונה נפשות, הבכורה בין שישה אחים. אביה עבד בבית חרושת למצבות, אלישבע אהבה לבוא למפעל וללמוד מאביה חריטה על המצבות. עד שנת 1943 למדה אלישבע בבית ספר תיכון. כאשר התחילה המלחמה והחלו הגזרות על היהודים הפסיקה גם היא ללכת לבית ספר.בשנת 1944 נכנסה יחד עם משפחתה לאושוויץ, שם גילחו את שערות ראשם, לקחו להם את הבגדים ונתנו לה מדי אסיר דקים וסמרטוטיים, גם בחורף ובשלג נאלצה אלישבע להישאר בלבוש דק זה. באושוויץ נרצחו אימה ואחיה הקטן. לאחר שלושה חודשים קשים במחנה הועברה למחנה עבודה, היא הועלתה על רכבות שהיו בצפיפות נוראית ללא אוכל ושתייה ונסעו במשך ימים ארוכים, לבסוף הגיעה למחנה עבודה של נשים. כמעט שנה לאחר שנכנסה אלישבע למחנות הועברה שוב ברכבות, בצפיפות איומה, ליעד לא ידוע, יחד עם שאר האסירים הגיעו לנמל, הועמסו על בטן אוניה הפליגו ימים ושוב הועלו על רכבות, יום לפני סיום המלחמה החלו האנגלים מפוצצים יעדים של הגרמנים על מנת להביסם. הם הפציצו גם את הרכבת עליה הייתה אלישבע כיוון שחשבו שזו רכבת של נאצים. אלישבע הצליחה להינצל מן הפיצוץ וברחה ליער.

בתום המלחמה הגיעה אלישבע, במשקל 27 ק"ג, לשבדיה להחלמה ושהתה שם כארבע שנים. היא נישאה לגיורא קרני ובשנת 1949 עלו לארץ ישראל, הם הגיעו לפתח תקווה וגיורא גויס למלחמת השחרור.

בנובמבר 1949 הגיעו יחד למושב ניר ישראל ונולדו להם שני ילדים: שרה ויגאל. כיום מתגורר במושב דור שלישי למשפחת שוורץ / קרני.

עדויות של אלישבע
גיורא קרני ז"ל
גיורא נולד בשנת 1925 בהונגריה למשפחה בת ארבע נפשות. הוריו עבדו בחנות מפעל לייצור ועיצוב כובעים. גיורא אהב לנגן על פסנתר ולצייר בשעות הפנאי.בשנת 1942 גויס לצבא ושירת בכפייה במשך כשלוש שנים, לקראת תום המלחמה – הצליח לברוח עם חבר נוסף כאשר צעדו ביער סמוך. הם הסתתרו כמה ימים ביער ולאחר מכן הגיעו לכפר, דפקו בדלת הבית של משפחה אוסטרית, קרוב לגבול עם הונגריה, לא רחוק מעיר הולדתו, והמשפחה הסכימה להסתיר אותם במתבן. מעשה זה היה מאד מסוכן כי בחצר הבית היה מטבחון של הצבא הגרמני.כשנגמרה המלחמה חזר גיורא לעירו ופגש באלישבע, הם נישאו ובשנת 1949 עלו לארץ ישראל. הם הגיעו לפתח תקווה וגיורא גויס למלחמת השחרור.

בנובמבר 1949 הגיעו למושב ניר ישראל ונולדו להם שני ילדים: שרה ויגאל.

כיום מתגורר במושב דור שלישי למשפחת קרני.

מעדותו של גיורא